ELHS451VSN471MA35S
Mfr.Part #
ELHS451VSN471MA35S
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
United Chemi-Con
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.71A @ 120Hz
Capacitance :
470µF
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
2.4453A @ 50kHz
Series :
LHS
Operating Temperature :
-40°C~105°C
United Chemi-Con ELHS451VSN471MA35S
LHS 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In