ELH478M063AR4AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELH478M063AR4AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package :
Box
ECCN (US) :
EAR99
Terminal Pitch :
10 mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.35 A @ 120 Hz
HTS :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Construction :
Aluminum Cylindrical Can
Capacitance :
4700µF
ECCN Code :
EAR99
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Ratings :
Leakage Current :
3 mA
Lead Diameter (mm) :
0.8
Qualification :
Mounting :
Through Hole
Surface Mount Land Size :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Negative Tolerance :
20%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Capacitance Tolerance :
± 20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Polarity :
Polar
Length :
40 mm
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Voltage :
63VDC
Product :
Voltage - Rated :
63 V
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
3.886 A @ 10 kHz
Ripple Current :
3.35A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Test Frequency :
120 Hz
Termination Style :
Snap-In
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Base Product Number :
ELH478M
Packing Method :
Bulk
Brand :
IL (uA) :
3000@5Min
Packaging :
Bulk
IR (mA) :
Number of Pins :
2 Pin
Diameter :
25 mm
Package Shape :
CYLINDRICAL PACKAGE
Subcategory :
Capacitors
Series :
ELH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Size (mm) :
25 X 40
Surface Mount :
No
RoHS :
Details
Tolerance :
20%
Capacitance Value :
4700uF
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
40
Size / Dimension :
0.984 Dia (25.00mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Lifetime (h) :
Lead Spacing :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR :
Terminal Shape :
Snap-In
Special Feature :
Low ESR|Low Impedance
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Height - Seated (Max) :
1.654 (42.00mm)
Tan Delta :
0.25
Terminal Pitch (mm) :
10
Type :
Electrolytic
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Product Diameter (mm) :
25
Product Height :
40mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
20%
Polarization :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
ELH478M063AR4AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ELH478M063AR4AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Voltage:63VDC, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Type:Electrolytic, ELH478M063AR4AA pinout, ELH478M063AR4AA datasheet PDF, ELH478M063AR4AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ELH478M063AR4AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ELH478M063AR4AA
ELH 4700µF Capacitor 20% Bulk Through Hole 3.35A 0.984 Dia (25.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Snap-In