ELH338M050AQ2AA
Mfr.Part #
ELH338M050AQ2AA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
KEMET
Factory Lead Time :
23 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2013
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
22mm
Leakage Current :
3mA
Capacitance :
3300µF
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Radiation Hardening :
No
Bulk
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.35A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
2.726A @ 10kHz
Height :
30mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.35A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
ELH
Termination :
Snap in
Datasheets
ELH338M050AQ2AA
KEMET ELH338M050AQ2AA
ELH 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.35A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In