ELH129M063AT5AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELH129M063AT5AA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Stock
700
In Stock :
700
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
12000µF
Dissipation Factor :
20 %
Tan Delta :
0.25
Ripple Current @ Low Frequency :
6.2A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
23 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Length :
45mm
Ripple Current :
6.2A
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
63V
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
7.192A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
3mA
Series :
ELH
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
35mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2013
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
ELH129M063AT5AA
KEMET ELH129M063AT5AA
ELH 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In