ELE-160ELL101MF11D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELE-160ELL101MF11D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Series :
LE
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
147mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ High Frequency :
210mA @ 100kHz
United Chemi-Con ELE-160ELL101MF11D
LE 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -25°C~105°C Polar Radial, Can