ELBK250ELL103AMN3S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELBK250ELL103AMN3S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 25V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
25V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10000µF
Ratings :
AEC-Q200
Polarity :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
2.975A @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
7.493mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm @ 100kHz
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
Published :
Tolerance :
0% +30%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.299 33.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
5000 hours
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
2.975A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Applications :
Automotive
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Series :
LBK
United Chemi-Con ELBK250ELL103AMN3S
LBK 10000μF Capacitor 0% +30% Bulk Through Hole 2.975A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can