EKZM100ETD102MH15D
Mfr.Part #
EKZM100ETD102MH15D
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Stock
44
In Stock :
44
Radial, Can
Lead Diameter :
600 µm
Life (Hours) :
8000 hours
Ripple Current :
1.25A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Lead Pitch :
3.5052mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Series :
KZM
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Published :
2016
Impedance :
45mOhm
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current @ High Frequency :
1.25A @ 100kHz
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
750mA @ 120Hz
United Chemi-Con EKZM100ETD102MH15D
KZM 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.25A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can