EKYB101ELL271MK30S
Mfr.Part #
EKYB101ELL271MK30S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Published :
Lead/Base Style :
Straight
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
975mA @ 120Hz
Series :
KYB
Impedance :
33mOhm
Capacitance :
270μF
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Diameter :
12.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.95A @ 100kHz
Termination :
Radial
Ripple Current :
1.95A
Height :
12.5mm
United Chemi-Con EKYB101ELL271MK30S
KYB 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.95A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can