EKYA500ELL561MK20S
Mfr.Part #
EKYA500ELL561MK20S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Published :
Height :
12.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
830mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Impedance :
45mOhm
Packaging :
Bulk
Diameter :
12.5mm
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.66A @ 100kHz
Ripple Current :
1.66A
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
560μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
KYA
Lead/Base Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Life (Hours) :
10000 hours
Polarization :
Polar
KYA 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.66A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can