EKY-630EC3121MH20D
Mfr.Part #
EKY-630EC3121MH20D
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
120μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
820mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
328mA @ 120Hz
Life (Hours) :
7000 hours
Ripple Current :
820mA
Series :
KY
Impedance :
120mOhm
United Chemi-Con EKY-630EC3121MH20D
KY 120μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 820mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can