EKY-500ETD560MF11D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKY-500ETD560MF11D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
KY
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
118mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Ripple Current :
295mA
Impedance :
300mOhm
Lead Pitch :
2.4892mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
295mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
56µF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
50V
United Chemi-Con EKY-500ETD560MF11D
KY 56μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 295mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can