EKY-500ETD220ME11D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKY-500ETD220ME11D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
KY
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
72mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
180mA
Capacitance :
22µF
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Impedance :
700mOhm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Polarization :
Polar
United Chemi-Con EKY-500ETD220ME11D
KY 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 180mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can