EKY-101ELL471MLN3S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKY-101ELL471MLN3S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.85A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
470µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.85A
Packaging :
Bulk
Series :
KY
Published :
2009
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Chassis Mount, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
925mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Pitch :
7.493mm
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
10000 hours
Pbfree Code :
yes
Impedance :
32mOhm
United Chemi-Con EKY-101ELL471MLN3S
KY 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.85A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can