EKY-101EC5390MH15D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKY-101EC5390MH15D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 100kHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Impedance :
250mOhm
Capacitance :
39μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
3.5052mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
450mA
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
KY
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
United Chemi-Con EKY-101EC5390MH15D
KY 39μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 450mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can