EKXJ401ETD100MJ16S
Mfr.Part #
EKXJ401ETD100MJ16S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
KXJ
Capacitance :
10μF
Life (Hours) :
12000 hours
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current :
125mA
Ripple Current @ Low Frequency :
125mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
312.5mA @ 100kHz
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
United Chemi-Con EKXJ401ETD100MJ16S
KXJ 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 125mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can