EKXJ401ELL151MM40S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKXJ401ELL151MM40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
12000 hours
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
985mA @ 120Hz
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
18mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Series :
KXJ
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current :
985mA
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
40mm
Number of Pins :
40
Applications :
Automotive
Leakage Current :
2.5mA
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
2.21625A @ 100kHz
Published :
Voltage :
400V
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EKXJ401ELL151MM40S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:40, Voltage:400V, Package / Case:Radial, Can, EKXJ401ELL151MM40S pinout, EKXJ401ELL151MM40S datasheet PDF, EKXJ401ELL151MM40S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EKXJ401ELL151MM40S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
United Chemi-Con EKXJ401ELL151MM40S
KXJ 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 985mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can