EKXJ401EBC121ML40S
Mfr.Part #
EKXJ401EBC121ML40S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
16 Weeks
Voltage - Rated :
400V
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
860mA @ 120Hz
Life (Hours) :
12000 hours
Applications :
Automotive
Capacitance :
120μF
Ripple Current :
860mA
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.935A @ 100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Series :
KXJ
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
United Chemi-Con EKXJ401EBC121ML40S
KXJ 120μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 860mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can