EKXG451ELL330MM20S
Mfr.Part #
EKXG451ELL330MM20S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Stock
199
In Stock :
199
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Series :
KXG
Voltage - Rated DC :
450V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
33μF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
380mA
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Life (Hours) :
10000 hours
Published :
2010
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
yes
United Chemi-Con EKXG451ELL330MM20S
KXG 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 380mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can