EKXG251ELL100MJ20S
Mfr.Part #
EKXG251ELL100MJ20S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Stock
38
In Stock :
38
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
KXG
Ripple Current :
140mA
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
8000 hours
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
350mA @ 100kHz
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Height :
20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Published :
2004
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5mm
United Chemi-Con EKXG251ELL100MJ20S
KXG 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can