EKXE201ELL100MHB5D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKXE201ELL100MHB5D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL TH
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
KXE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
137mA @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10μF
KXE 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can