EKWA451ELL680MK40S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKWA451ELL680MK40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
RADIAL ALUMINUM ELECTROLYTIC CAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
United Chemi-Con (UCC)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Terminal Pitch (mm) :
5
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Capacitance :
68 uF
Ripple Current @ Low Frequency :
550 mA @ 120 Hz
Radiation Hardening :
No
Ratings :
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Schedule B :
Product :
General Purpose Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
20%
ECCN (US) :
EAR99
Product Height (mm) :
40
Lead Spacing :
5 mm
Polarity :
Polar
Voltage :
450VDC
Length :
40 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
KWA
Ripple Current @ High Frequency :
990 mA @ 100 kHz
IR (mA) :
550
Wire Form :
LONG LEAD
Package / Case :
Radial, Can
IL (uA) :
1324@1Min|637@5Min
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Termination :
Radial
Number of Terminals :
2
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Product Diameter (mm) :
12.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size (mm) :
12.5 X 40
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter (mm) :
0.6
Height :
40 mm
Contact Plating :
Tin
RoHS :
Details
Lifetime (h) :
Mount :
Through Hole
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded
Brand :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Type :
Electrolytic
Surface Mount Land Size :
Termination Style :
Radial
Diameter :
12.5 mm
HTS :
Capacitance Value :
68uF
Mounting :
Dissipation Factor :
20 %
Lead Style :
Straight
Construction :
Aluminum Cylindrical Can
Height - Seated (Max) :
1.654 (42.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Voltage - Rated :
450 V
Life (Hours) :
5000 hours
Test Frequency :
120 kHz
Ripple Current :
550 mA
Size / Dimension :
0.492 Dia (12.50mm)
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EKWA451ELL680MK40S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:450VDC, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Type:Electrolytic, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, EKWA451ELL680MK40S pinout, EKWA451ELL680MK40S datasheet PDF, EKWA451ELL680MK40S amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors United Chemi-Con EKWA451ELL680MK40S ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
United Chemi-Con EKWA451ELL680MK40S
KWA 68 uF Capacitor 20% Bulk Through Hole 550 mA 0.492 Dia (12.50mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can