EKMS501VSN470MP25S
Mfr.Part #
EKMS501VSN470MP25S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 500V SNAP
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
510mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
22mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ High Frequency :
729.3mA @ 50kHz
Lead Diameter :
1 mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated DC :
500V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
510mA
United Chemi-Con EKMS501VSN470MP25S
KMS 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 510mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In