EKMS501VSN331MA45S
Mfr.Part #
EKMS501VSN331MA45S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
Stock
61
In Stock :
61
Lead Diameter :
1 mm
KMS
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Ripple Current :
1.6A
Ripple Current @ High Frequency :
2.288A @ 50kHz
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
35mm
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
2015
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMS501VSN331MA45S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In