EKMS501VSN221MR45S
Mfr.Part #
EKMS501VSN221MR45S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
1.33A
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.33A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.9019A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated DC :
500V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
30mm
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Lead Diameter :
1 mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
3000 hours
Lead Free :
Lead Free
United Chemi-Con EKMS501VSN221MR45S
KMS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.33A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In