EKMS501VSN221MA35S
Mfr.Part #
EKMS501VSN221MA35S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
3000 hours
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ High Frequency :
1.7589A @ 50kHz
Lead Diameter :
1 mm
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.23A
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.23A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
United Chemi-Con EKMS501VSN221MA35S
KMS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.23A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In