EKMS501VSN181MR40S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS501VSN181MR40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Stock
164
In Stock :
164
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Life (Hours) :
3000 hours
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Voltage - Rated DC :
500V
Ripple Current :
1.17A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.6731A @ 50kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.17A @ 120Hz
Published :
2016
Lead Diameter :
1 mm
Capacitance :
180µF
Series :
KMS
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
United Chemi-Con EKMS501VSN181MR40S
KMS 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.17A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In