EKMS501VSN181MA30S
Mfr.Part #
EKMS501VSN181MA30S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Capacitance :
180µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
500V
Diameter :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.573A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Ripple Current :
1.1A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Diameter :
1 mm
United Chemi-Con EKMS501VSN181MA30S
KMS 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In