EKMS501VSN151MQ45S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS501VSN151MQ45S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.08A @ 120Hz
Series :
KMS
Termination :
Snap in
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Diameter :
25mm
Life (Hours) :
3000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
150µF
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
1 mm
Ripple Current :
1.08A
Published :
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.5444A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
United Chemi-Con EKMS501VSN151MQ45S
KMS 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.08A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In