EKMS451VSN561MA50S
Mfr.Part #
EKMS451VSN561MA50S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
50mm
Ripple Current :
2.22A
Voltage - Rated DC :
450V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Radiation Hardening :
No
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
35mm
Lead Diameter :
1 mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.22A @ 120Hz
Capacitance :
560μF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.1746A @ 50kHz
Feature :
Through Hole
United Chemi-Con EKMS451VSN561MA50S
KMS 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.22A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In