EKMS451VSN391MA35S
Mfr.Part #
EKMS451VSN391MA35S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Radial, Can - Snap-In
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Lead Diameter :
1 mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
390µF
Ripple Current :
1.71A
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.71A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.4453A @ 50kHz
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
KMS
United Chemi-Con EKMS451VSN391MA35S
KMS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.71A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In