EKMS451VSN271MR35S
Mfr.Part #
EKMS451VSN271MR35S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
1.9162A @ 50kHz
Diameter :
30mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Diameter :
1 mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.34A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.34A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
270μF
Voltage - Rated DC :
450V
United Chemi-Con EKMS451VSN271MR35S
KMS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.34A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In