EKMS451VSN271MQ45S
Mfr.Part #
EKMS451VSN271MQ45S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Diameter :
1 mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.9448A @ 50kHz
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.36A @ 120Hz
Ripple Current :
1.36A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
270μF
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Lead Pitch :
10.0076mm
United Chemi-Con EKMS451VSN271MQ45S
KMS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.36A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In