EKMS451VSN271MA30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS451VSN271MA30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
270μF
Ripple Current :
1.4A
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.002A @ 50kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Diameter :
1 mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Polarization :
Polar
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
KMS
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Diameter :
35mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
United Chemi-Con EKMS451VSN271MA30S
KMS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In