EKMS451VSN221MR30S
Mfr.Part #
EKMS451VSN221MR30S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current :
1.18A
Tolerance :
±20%
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
10mm
Lead Diameter :
1 mm
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.6874A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.18A @ 120Hz
Diameter :
30mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
United Chemi-Con EKMS451VSN221MR30S
KMS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.18A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In