EKMS451VSN221MQ40S
Mfr.Part #
EKMS451VSN221MQ40S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
1.716A @ 50kHz
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Voltage - Rated DC :
450V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.2A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
1 mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con EKMS451VSN221MQ40S
KMS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In