EKMS451VSN221MA25S
Mfr.Part #
EKMS451VSN221MA25S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Lead Diameter :
1 mm
Ripple Current :
1.24A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.24A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ High Frequency :
1.7732A @ 50kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
450V
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
United Chemi-Con EKMS451VSN221MA25S
KMS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.24A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In