EKMS451VSN181MQ35S
Mfr.Part #
EKMS451VSN181MQ35S
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
25.4mm
Lead Diameter :
1 mm
Lead Pitch :
10mm
Series :
KMS
Dissipation Factor :
1.06 %
Ripple Current @ High Frequency :
1.5158A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.06A @ 120Hz
Ripple Current :
1.06A
Through Hole
Test Frequency :
120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
180µF
United Chemi-Con EKMS451VSN181MQ35S
KMS 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.06A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In