EKMS451VSN121MP30S
Mfr.Part #
EKMS451VSN121MP30S
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Diameter :
22mm
Ripple Current @ Low Frequency :
810mA @ 120Hz
Capacitance :
120μF
Published :
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Diameter :
1 mm
Ripple Current :
810mA
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.1583A @ 50kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
3000 hours
United Chemi-Con EKMS451VSN121MP30S
KMS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In