EKMS421VSN331MR40S
Mfr.Part #
EKMS421VSN331MR40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Capacitance :
330µF
Lead Diameter :
1 mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.1736A @ 50kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Ripple Current :
1.52A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
30mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.52A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
420V
United Chemi-Con EKMS421VSN331MR40S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.52A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In