EKMS421VSN331MR35S
Mfr.Part #
EKMS421VSN331MR35S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Voltage - Rated DC :
420V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Ripple Current :
1.48A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Published :
Lead Diameter :
1 mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
330µF
Diameter :
30mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.1164A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.48A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMS421VSN331MR35S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.48A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In