EKMS421VSN331MA30S
Mfr.Part #
EKMS421VSN331MA30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Lead Diameter :
1 mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.2165A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.55A
Voltage - Rated DC :
420V
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
United Chemi-Con EKMS421VSN331MA30S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.55A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In