EKMS421VSN271MQ45S
Mfr.Part #
EKMS421VSN271MQ45S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Voltage - Rated DC :
420V
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.36A
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Diameter :
25mm
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Published :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.9448A @ 50kHz
Capacitance :
270μF
Lead Diameter :
1 mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.36A @ 120Hz
Through Hole
United Chemi-Con EKMS421VSN271MQ45S
KMS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.36A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In