EKMS421VSN271MA25S
Mfr.Part #
EKMS421VSN271MA25S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Ripple Current :
1.38A
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.9734A @ 50kHz
Lead Diameter :
1 mm
Capacitance :
270μF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.38A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
420V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Compliant
United Chemi-Con EKMS421VSN271MA25S
KMS 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.38A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In