EKMS421VSN221MP50S
Mfr.Part #
EKMS421VSN221MP50S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.716A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
420V
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
1 mm
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Ripple Current :
1.2A
KMS
United Chemi-Con EKMS421VSN221MP50S
KMS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In