EKMS421VSN121MP30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS421VSN121MP30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
810mA
Series :
KMS
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.1583A @ 50kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Published :
Voltage - Rated DC :
420V
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
810mA @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
22mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
1 mm
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
120μF
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
United Chemi-Con EKMS421VSN121MP30S
KMS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In