EKMS401VSN681MA40S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS401VSN681MA40S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
35mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
1 mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
680μF
Series :
KMS
Life (Hours) :
3000 hours
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
3.3462A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
2.34A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
2.34A
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
400V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
United Chemi-Con EKMS401VSN681MA40S
KMS 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.34A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In