EKMS401VSN561MA35S
Mfr.Part #
EKMS401VSN561MA35S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Diameter :
35mm
Capacitance :
560μF
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.9315A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Diameter :
1 mm
Ripple Current :
2.05A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.05A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
United Chemi-Con EKMS401VSN561MA35S
KMS 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.05A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In