EKMS401VSN391MR35S
Mfr.Part #
EKMS401VSN391MR35S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Tolerance :
±20%
Capacitance :
390µF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.61A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.3023A @ 50kHz
Diameter :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current :
1.61A
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Diameter :
1 mm
Life (Hours) :
3000 hours
United Chemi-Con EKMS401VSN391MR35S
KMS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.61A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In