EKMS401VSN391MQ45S
Mfr.Part #
EKMS401VSN391MQ45S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Ripple Current :
1.63A
Diameter :
25mm
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
390µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.63A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.3309A @ 50kHz
Lead Diameter :
1 mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
United Chemi-Con EKMS401VSN391MQ45S
KMS 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.63A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In