EKMS401VSN331MR30S
Mfr.Part #
EKMS401VSN331MR30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Stock
9
In Stock :
9
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
2016
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
1 mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
30mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.0735A @ 50kHz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current :
1.45A
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.45A @ 120Hz
Capacitance :
330µF
United Chemi-Con EKMS401VSN331MR30S
KMS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.45A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In